Strieborné šperky- domov Strieborné šperky .sk
 
Materiál šperkov
Striebro, chemická značka Ag je ušľachtilý kov bielej farby, používaný človekom už od staroveku. Vyznačuje sa najlepšou elektrickou a tepelnou vodivosťou zo všetkých známych kovov. Slúži ako súčasť rôznych zliatin pre použitie v elektronickom priemysle, výrobe CD aj DVD nosičov a šperkárstve, jeho zlúčeniny sú potrebné pre fotografický priemysel.

V zemskej kôre sa striebro vyskytuje iba zriedkavo. Priemerný obsah okolo 0,07 - 0,1 mg / kg. V morskej vode je jeho koncentrácia približne 3 mikrogramy v jednom litri.

V prírode sa striebro obyčajne vyskytuje v zlúčeninách, zriedkavo však aj ako rýdzi kov. Takmer vždy je striebro prímesou v rýdzom prírodnom zlate. Z minerálov striebra je najvýznamnejší akantit a jeho vysokoteplotné modifikácie.

Najväčšími svetovými producentmi striebra sú Mexiko, Kanada, Peru, Austrália a USA.

Elementárne striebro je v praxi využívané predovšetkým pre svoje unikátne fyzikálne vlastnosti - vynikajúca elektrickú a teplotná vodivosť, relatívne dobrú chemickú stabilitu a odolnosť voči vplyvom okolitého prostredia a vysokú odrazivosť pre viditeľné svetlo. Uplatní sa tu ako kovové elementárne striebro, tak predovšetkým jeho zliatiny s ďalšími kovmi.

Vo vyšších dávkach a koncentráciách je však pôsobenie striebra na organizmus negatívne. Pri styku pokožky s roztokmi Ag + dochádza k vzniku tmavých škvŕn - komplexných zlúčenín striebra a bielkovín v pokožke. Dlhodobý vysoký prísun striebra vedie k jeho ukladaniu do rôznych tkanív, predovšetkým do kostí. O prípadnej karcinogenite a miere toxických účinkov solí striebra sa doteraz vedú spory a prebieha ďalší výskum.

TOP JEWELS s.r.o.
Nová 22, 073 01 Sobrance
IČO: 44559097 IČ DPH: SK2022744163
Tel.: 0948 666 665
Mail: info@isperky.sk
Domov | Kontakt
 
Website templatesBusiness directory UKYellow pages USWebsite design companyWeb design directoryWeb design directory AustraliaWeb design directory CanadaFree jewelry web templates