Strieborné šperky- domov Strieborné šperky .sk
 
História šperkov
Najstaršie nálezy prevŕtaných mušlí, ktoré slúžili ako šperky, sú asi 100 tisíc rokov staré. Rôzne ozdoby, najmä náhrdelníky, spony a náušnice sa objavujú už v pohreboch z doby bronzovej a boli zrejme odznakom vyššieho postavenia svojich nositeľov. Náhrdelníky sa vyrábali z prevŕtaných zvieracích zubov, ozdobných mušlí, hlinených a neskôr aj sklenených farebných korálikov. Čoskoro sa začali vyrábať spracovaním drahých kovov, najprv tepaním, neskôr aj odlievaním a ďalšími zlatníckymi technikami. Už z 1. tisícročia pred n.l. pochádzajú "zlaté poklady" s množstvom zlatých šperkov a slávnostných zlatých nádob, aké sa našli napríklad v Grécku, Španielsku a v dnešnom Turecku a Tadžikistane.

Niektoré šperky slúžili aj ako amulety, ako ochrana proti urieknutiu alebo zlým silám, iné boli výrazom postavenia a autority. Vysokú úroveň dosiahlo šperkárstvo v starom Egypte, kde boli prstene a prívesky znakmi moci a úradu. V neskorom egyptskom období sa  rozšírili drobné strieborné amulety, ktoré sa vyrábali hromadným odlievaním do kamenných foriem.

V staroveku sa šperkami zdobili ženy aj muži. Na rímskych freskách a mozaikách možno vidieť bohaté ženy s náhrdelníkmi a náušnicami s drahými kameňmi, mužov s drahocennými sponami a prsteňami. Rané kresťanstvo šperkom neprialo, napriek tomu sa už od ranného stredoveku vyskytujú biskupské prstene ako znaky úradu, niekedy zlaté, inokedy i bronzové. Bohaté nálezy strieborných a občas aj zlatých šperkov pochádzajú z veľkomoravskej doby, hlavne typické spony a náušnice, ale aj náprsné kríže.

Veľký rozmach šperkárstva nastal v bohatých mestách neskorého stredoveku a renesancie, ako je vidieť aj na dobových portrétoch zámožných ľudí. Veľkej obľube sa tešili prstene u mužov i žien a výrazne sa zlepšilo brúsenie drahých kameňov. V meštianskych rodinách sa šperky dedili po niekoľko generácií a tvorili takzvané rodinné bohatstvo. V 19. storočia dosiahlo remeselné šperkárstvo technického vrchola a zároveň mu začala konkurovať strojová výroba a hromadne odlievaná bižutéria zo základných kovov sa sklíčkami miesto drahokamov. Dôležitým strediskom výroby bižutérie boli severné Čechy, najmä Jablonec nad Nisou.

V 20. storočí sa šperkárstvo stáva umeleckým remeslom, zároveň ale stále viac podlieha premenám módy a využíva nové technológie presného liatia. Drahé kamene sa vyrábajú synteticky a od 30. rokov 20. storočia sa objavujú lacnejšie a dokonalé kultivované perly. V poslednej dobe sa oživil záujem o strieborné šperky a o šperky z ušľachtilých ocelí, prípadne z karbidu volfrámu a ďalších nových materiálov.
TOP JEWELS s.r.o.
Nová 22, 073 01 Sobrance
IČO: 44559097 IČ DPH: SK2022744163
Tel.: 0948 666 665
Mail: info@isperky.sk
Domov | Kontakt
 
Website templatesBusiness directory UKYellow pages USWebsite design companyWeb design directoryWeb design directory AustraliaWeb design directory CanadaFree jewelry web templates